Odstawienie od piersi dziecka

Odstawienie od piersi dziecka

Baby feeding himself in a high chair

W tym artykule

 • Co to jest odchylenie od dziecka?
 • Jak rozpocząć BLW?
 • Jakie są zalety BLW?
 • Czy są jakieś wady BLW?
 • Czy moje dziecko nie będzie dławić, jeśli spróbujemy BLW?
 • Czy BLW jest odpowiedni dla niemowląt karmionych piersią i karmionych piersią?
 • Czy są jakieś powody, dla których nie powinienem próbować BLW?
 • Gdzie znajdę przepisy kulinarne i więcej informacji?
WIDEO
Gina Ford na pierwszej żywności

Baby brokuły jedzenia.Doradztwo specjalistyczne dotyczące początkowych substancji stałych.

Co to jest odchylenie od dziecka?

Odstawienie od piersi prowadzone przez dziecko (BLW) oznacza zapominanie o puree i odchłodzeniu łyżek, a po prostu pozwolić dziecku na samopoczucie. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego odsadzania, jest ona odpowiednia od sześciu miesięcy .

Wielu rodziców podąża za BLW, nie myśląc nawet o tym. Jest to szczególnie w przypadku drugiego lub późniejszego dziecka. Niemowlęta lubią skopiować starsze rodzeństwo. Często próbują chwycić jedzenie z płyt dla dzieci, chętnie się karmiją, tak jak ich starszy brat lub siostra.

Jak rozpocząć BLW?

Jeśli chcesz spróbować BLW, zaoferuj dziecku wybór pożywnych produktów palcowych odpowiednich dla jego wieku . Najlepszym momentem jest to, kiedy ty i twoja rodzina jedzą. To świetny sposób na przyłączenie się do posiłków.

Najprostszym produktem palcowym dla niemowląt jest te, które mają kształcie chipa lub mają naturalny uchwyt, na przykład ugotowane włócznie brokuły . Dzieje się tak dlatego, że kiedy Twoje dziecko po raz pierwszy spróbuje substancji stałych, nie będzie jeszcze opracował uchwyty . Uchwyt do szpilki umożliwia mu podbieranie potrawy między kciukiem a palcem wskazującym i rozwinie go w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Ale teraz może tylko zapiąć potrawy w pięściach.

Początkowo Twoje dziecko może bawić się pożywieniem. On może złapać kawałki jedzenia z pięścią i zacząć ssać je . NaleŜy podawać mleko kobiece lub mleko w mleku pomiędzy posiłkami . Kiedy twoje dziecko stopniowo spożywa więcej ciał stałych, liczba kanałów mlecznych zacznie spadać .

Jakie są zalety BLW?

BLW daje niemowlętom możliwość zbadania żywności dla siebie. Oznacza to, że mogą poradzić sobie z różnymi żywnościowymi od początku .

Rodzice, którzy próbowali BLW, są ogólnie pasjonaci jej zalet. Mówią, że ich niemowlęta będą jeść wszystko i wszystko, co pomoże zażądać od początku substancji stałych. Mimo że istnieje wiele dowodów na temat BLW, nie podjęto wiele formalnych badań .

Jednakże w jednym z badań stwierdzono, że niemowlęta, które mogą karmić się od początku karmienia piersią, są bardziej prawdopodobne :

 • Połączyć się z rodzinnymi posiłkami
 • Przedwczesne spożywanie szerokiej gamy produktów rodzinnych

Kolejne badanie wykazało, że BLW zachęca dzieci do wyboru zdrowszej żywności, która może chronić się przed otyłością w dzieciństwie .

Wiemy, że dopóki dziecko jest gotowe, ważne jest, aby dać mu pokarmy miękkie grudki, aby mógł je żuć. Niemowlęta, którym dano nudne jedzenie później, po 10 miesiącu życia, częściej odrzucają jedzenie. Mogą być mniej otwarte na próby nowych faktur i smaków w miarę ich rozwoju .

BLW oszczędza również czas przygotowania. Nie będziesz musiał spędzać czasu na puree.

Czy są jakieś wady BLW?

Nawet najbardziej żarliwy fan BLW zgadza się, że proces jest bardzo brudny, a jest dużo odpadów . Jeśli większość Twojego dziecka trafi na podłogę, może istnieć ograniczenie liczby składników odżywczych, które może uzyskać z jego żywności .

Niemowlęta mogą ciężko przeżuwać niektóre potrawy palcowe, takie jak dobrze ugotowane mięso, które jest dobrym źródłem żelaza . Od sześciu miesięcy Twoje dziecko zaczyna potrzebować żelaza z pożywienia, ponieważ sam piersi nie da mu wystarczająco dużo .

Czyste lub dobrze zmielone jedzenie jest oczywistym pomostem między płynną i stałą żywnością. Łatwo jest zobaczyć, ile dziecko jedzie, jeśli łyżko je karmić . W ciągu sześciu miesięcy niemowlęta mogą jeść łyżką przy użyciu górnej wargi, a nie ssać żywności. W ciągu ośmiu miesięcy niemowlęta mogą przeżuwać i połykać pokarmy z grudek.

Oficjalną radą jest danie dziecku zdrowej żywności lub puree na początku odstawienia od piersi, a także palca . Zaleca to Departament Zdrowia, Unia Europejska i Światowa Organizacja Zdrowia.

Dietetycy mają również tendencję do myślenia, że ​​ważne jest, aby dać dziecku różnorodne tekstury, które obejmuje niechlujne pokarmy, a także pokarmy palcowe.

Czy moje dziecko nie będzie dławić, jeśli spróbujemy BLW?

To zupełnie zrozumiałe, że martwisz się, że twoje dziecko zasmucone lub gasnące, gdy próbuje jeść całe jedzenie . Zwolennicy BLW twierdzą, że dopóki niemowlęta mogą siedzieć w pozycji pionowej, powinny być w porządku.

Fakt, że niemowlęta potrafią obsłużyć i kontrolować ilość jedzenia, a następnie przenieść ją do pyska, gdy są gotowe, oznacza, że ​​ryzyko niedrożności jest minimalne . Pamiętaj, że niemowlęta nie powinny być samotne podczas jedzenia. Ważne jest, aby oferować miękkie pokarmy dla dziecka i unikać twardych, takich jak kawałki surowego jabłka, aż będzie starszy .

Mimo to, niezależnie od rodzaju odstawienia od piersi, warto mieć nauczyć się, co robić, gdy coś się utknęło w gardle Twojego dziecka. Zapoznaj się z naszą pierwszą pomocą w celu udławienia filmu wideo .

Czy BLW jest odpowiedni dla niemowląt karmionych piersią i karmionych piersią?

Większość rodziców, którzy próbowali BLW karmione piersią swoich dzieci i postrzegać je jako naturalne rozszerzenie procesu karmienia piersią. Jeśli dziecko jest karmione piersią, musi ciężko pracować, używając szczęki i języka, aby zatrzasnąć się prawidłowo i dostać się do mleka. Mięśnie, które używa do karmienia piersią, mogą sprawić, że zacznie się żuć.

Innym czynnikiem, który ułatwia BLW dzieciom karmione piersią, jest karmienie na żądanie. Niemowlęta karmione piersią na żądanie są w stanie regulować spożycie kalorii w miarę ich potrzeb . BLW jest po prostu rozszerzeniem tej samodzielnej odżywczej samoregulacji.

Jednak wydaje się, że nie ma żadnego powodu, dla którego niemowlę karmione butelką nie mogło rozpocząć w ten sposób substancji stałych . Zaoferuj swoim dzieciom napoje oziębionej, przegotowanej wody między paszami mlecznymi a posiłkami.

Czy są jakieś powody, dla których nie powinienem próbować BLW?

Porozmawiaj z gość lub pielęgniarką przed podjęciem próby BLW, jeśli którykolwiek z poniższych przypadków dotyczy:

 • Masz rodzinną historię alergii , problemy z trawieniem lub nietolerancją pokarmów
 • Dziecko ma szczególne potrzeby i nie może żuć bardzo dobrze lub ma problemy z jedzeniem i przenoszeniem go do ust
 • Twoje dziecko narodziło się przedwcześnie

Gdzie znajdę przepisy kulinarne i więcej informacji?

Możesz się uczyć i dzielić się wskazówkami i przepisami z innymi fanami BLW w społeczności BabyCentre .

Lub sprawdź nasze vlogy w serwisie BabyCentre w YouTube, aby uzyskać więcej inspiracji:

 • Ukryty makaron sera
 • Paski owsiane
 • Naleśniki ze słodkich ziemniaków
 • Mini quiches

I można znaleźć ulotkę zatytułowaną ” Dziecko prowadzone odsadzanie” . Jest napisane przez Gill Rapley, gościa z dziedziny zdrowia, który wprowadził pojęcie odchylenia od dziecka. Wytworzyła także zestaw wytycznych .